Maraş Yapı: Kalite Ve Güvenin Adı

BLOG

Maraş Rulo Çim Uygulamaları Ve Bakımı

 

Rulo çimler kolay uygulanabilir özellikleri sayesinde her alanda kullanılabilir. Hava şartlarının da uygun olmasıyla Kahramanmaraş'ta kullanılabilir.

.

Rulo çim uygulanırken dikkat edilmesi gerekenler.

1-Rulo çimleri bahçenin uzun tarafından yerleştirmeye başlayarak ileriye doğru uygulamanız gerekir. Çimin toprak bölümü, aralarında boşluk kalmadan yan yana serilmelidir.

2-Çimler, tuğla desenini andıracak şekilde yapılması gerekir. Çim ekiminde bahçeniz eğimli olması durumunda, ruloları eğim tarafına değil yatay olarak uygulamalısınız.

3-Toprağın kuru olması durumunda uygulamadan önce ilk olarak yağmurlama şeklinde sulama gerçekleştirebilirsiniz. 

4-Serilmiş çimlerin üstüne ise tahta koyarak temas etmeden çalışabilirsiniz. Bu uygulama ile çimler sıkışmamakta hem de toprak üzerinde bozulma olmamaktadır.

Rulo çim serildikten sonra yapılması gerekenler.

1-Çimler, yağışlı dönemlerde hızlı bir şekilde büyümektedir. Yağışlı zamanlarda, çimleri haftada iki defa biçebilirsiniz. Kurak dönemlerde ise, 2 haftada bir defa biçmeniz yeterli olacaktır.

2-Çimlerin boyu yaklaşık olarak 5 cm olduğu zaman biçilmeye uygun hale gelmektedir. Çim biçme makinelerinin bıçağını, çimin uzunluklarına göre uygun yüksekliğe getirmelisiniz. Genel olarak 2.5 cm uygun bir uzunluktur.

3-Çim biçmeden önce, tırmık kullanarak kurumuş yaprakları alandan ayırın. Bu sayede, çimleriniz daha fazla hava almakta ve büyümektedir.

4-Çimleri biçtikten sonra sulamaya başlayabilirsiniz. Islak çimleri biçmek son derece zordur. Bununla beraber, elektrikli çim biçme makineleriyle ıslak çimleri biçmek tehlike oluşturabilir.

Search